Strona główna > Blog > Jak dopasować ogrodzenie do działki
Jak dopasować ogrodzenie do działki
Płot nie jest już jedynie formą wyznaczenia granic pomiędzy nieruchomościami. Obecnie pełni także funkcje reprezentacyjne. Świadczy o guście właścicieli. Jest przednówkiem ogólnej aranżacji domu. Dlatego warto poświęcić mu więcej uwagi. Jak dopasować ogrodzenie do ogólnego charakteru posesji? Poniżej przedstawiamy zestawienie najbardziej popularnych rozwiązań ze wskazaniem na ich styl. Liczymy, że pomożemy w podjęciu decyzji.
Ogrodzenia panelowe – współczesny minimalizm
Obecnie są jedną z najczęściej wybieranych opcji. Powoli wypierają popularną siatkę. Jest to rezultat kilku czynników. Ogrodzenia panelowe są estetyczne, a także trwałe. Co więcej, dają więcej możliwości dopasowania do budżetu poprzez dobór grubości i rodzaju przęseł, wysokości panela i podmurówki.
Ich minimalistyczny wygląd sprawdza się przede wszystkim na nieruchomościach urządzonych w sposób nowoczesny, gdzie w ogrodzie dominują trawniki, a dom jest raczej surową, prostą bryłą niż fantazyjnym dworkiem.
To właśnie ogrodzenia panelowe wykorzystywane są najchętniej przez firmy, obiekty przemysłowe, a także jako zamknięcie działki wspólnot mieszkaniowych.
Ze względu na swoją dużą przezierność rzadko wykorzystywane są na froncie nieruchomości prywatnych. Doskonale natomiast sprawdzają się jako uzupełnienie ogrodzeń o bardziej ozdobnych walorach np. metalowych i murowanych . Są także rewelacyjną opcją, gdy na działce przewidziany jest żywopłot. Stanowi doskonałe wsparcie dla roślinności.
Ogrodzenia metalowe – klasyka i nowoczesność w jednym
To one obecnie są na topie. Wpływa na to przede wszystkim ich uniwersalizm. Pasują doskonale zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji. Ich charakter kształtują nie tylko przęsła, ale także sama podmurówka. W Majmat oferujemy bloczki betonowe gładkie oraz łupane. Pierwsze z nich nadają ogrodzeniu wyglądu nowoczesnego, bardziej minimalistycznego, gdy tymczasem drugie nawiązują do klasycznych, murowanych płotów znanych od wieków. Sprawdzają się więc w aranżacjach tradycyjnych. Są też doskonałe do wydzielenia działek rekreacyjnych.
Ogromną zaletą jest także różnorodność. W Majmat posiadamy własną spawalnię, dzięki której możemy tworzyć ogrodzenia metalowe w różnorodnych kształtach, realizując w ten sposób indywidualne projekty i zamówienia. Własna lakiernia pozwala nam malować je na dowolną barwę spośród ponad 200 dostępnych w palecie RAL. To dodatkowo pozwala dopasować płot do ogólnej aranżacji przestrzeni.
Dodatkowym atutem ogrodzeń metalowych jest możliwość łączenia ich z siatką lub panelami. W takim rozwiązaniu metalowy płot instalowany jest od frontu, a reszta jest jego uzupełnieniem. To doskonałe rozwiązanie, które pozwala na redukcję kosztów nawet o kilkadziesiąt procent.
Kolejną ich zaletą jest przezierność, którą możemy sobie dopasować do swoich potrzeb, zapewniając pożądany poziom prywatności. Z pewnością nie osiągniemy takiego zabudowania jak w przypadku ogrodzeń betonowych, jednak gęsto ułożone przęsła zapewniają wysoki stopień izolacji, chroniąc także przed hałasem z zewnątrz i nadmiernym kurzem.
Ogrodzenia metalowe wybierane są najczęściej do nieruchomości prywatnych, a także do firm i biurowców.
Ogrodzenia murowane – charakter na życzenie
Podobny uniwersalizm charakteryzuje ogrodzenia murowane, które zyskują coraz większą popularność w Polsce zwłaszcza jako rozwiązanie frontowe. Składają się z podmurówki, słupów o dowolnej grubości i wypełnienia w postaci przęseł. Wszystkie te elementy odpowiednio skomponowane tworzą pożądany efekt.
Podmurówka i słupki mogą być zarówno wersji gładkiej, idealnej do nowoczesnych aranżacji oraz łupanej przypominającej tradycyjny kamień, która sprawdza się w szczególności w bardziej klasycznych nieruchomościach.
Co więcej, wypełnienie może mieć postać przęseł metalowych lub drewnianych desek, co również wpływa na końcowy efekt wizualny płotu. Ponadto można je układać zarówno poziomo, jak i pionowo, a nawet ukośnie, co nadaje im niezwykle indywidualnego charakteru.
Ogrodzenia murowane charakteryzują się wysoką estetyką wykonania i wykończenia.
Nic dziwnego, że cieszą się one coraz większą popularnością. Stawiają na nie zwłaszcza właściciele działek prywatnych, ale także coraz częściej firmy, przedsiębiorstwa i fabryki.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach tego typu rozwiązania, zachęcamy do lektury naszego wpisu w całości poświęconemu właśnie tej opcji .
Ogrodzenia drewniane – klasyka, ciepło i przytulność
Chociaż w ciągu ostatnich lat ogrodzenia drewniane uległy wielu modyfikacjom, a technika ich produkcji unowocześnieniu, nadal pozostają w kręgu zainteresowań tych, którzy aranżację przestrzeni i domu opierają o klasykę. Nic dziwnego, skoro już od progu wprowadzają atmosferę spokoju, ciepła i bogactwa natury.
Ich ogromną zaletą jest możliwość zmiany kolorystyki dzięki bogatej kolekcji lakierów impregnujących.
Ogrodzenia drewniane również można łączyć z siatką, jednak zdecydowanie lepiej wygląda, jeśli okala ono całą działkę. Są idealne dla nieruchomości otoczonych zielenią, także dziko rosnącą. Są świetną opcją dla działek rekreacyjnych, gdzie podkreślają ich związek z naturą i relaksem z dala od zgiełku.
Jeśli nadal targają Tobą wątpliwości, na które rozwiązanie się zdecydować, skontaktuj się z nami. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania i doradzimy. Pamiętaj, że realizujemy indywidualne zamówienia i projekty, zatem przełożymy Twoje plany na rzeczywistość.