Strona główna     >     Blog    >    Ogrodzenia drewniane – 8 rzeczy, które do nich przekonują

Ogrodzenia drewniane – 8 rzeczy, które do nich przekonują

Wybór ogrodzenia to niełatwe zadanie. Aby podjąć właściwą decyzję, należy kierować się kilkoma elementami. Koszty to tylko jeden z punktów na liście, a wśród nich niezmiernie ważne są także funkcjonalność i wygląd. Dzisiaj przedstawiamy jedno z najbardziej tradycyjnych rozwiązań, które obecnie dostępne jest także w bardziej nowoczesnej formie. Poznaj z nami ogrodzenia drewniane. Dowiedz się więcej o ich specyfice, funkcjonalności i 6 innych rzeczach, o których powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji.

Ogrodzenia drewniane – nie tylko klasyka

Podstawą tego typu rozwiązań są deski lub sztachety wykonane z litego drewna. Można je ułożyć pionowo, poziomo lub ukośnie, nadając różne walory dekoracyjne. 

Obecna technologia produkcji umożliwia stworzenie surowego ogrodzenia drewnianego, co jest niekwestionowaną klasyką. Sztachety można jednak połączyć z betonową podmurówką oraz elementami metalowymi. To pozwala na stworzenie bardziej nowoczesnych rozwiązań dopasowanych do współczesnych, minimalistycznych aranżacji. 

Ogrodzenia drewniane – estetyka i elegancja

Tego rodzaju płoty to przede wszystkim ciepło naturalnego surowca, który zachwyca słojami, szeroką gamą barw tak różnych, jak różne są drzewa. 

Obecnie dostępne są zarówno jasne ogrodzenia dębowe, świerkowe, jak i ciemniejsze wykonane z drewna orzechowego. Coraz częściej pojawiają się na rynku ogrodzenia z drewna egzotycznego, które charakteryzuje się większą intensywnością, a także nietypowymi kolorami. Można znaleźć w nim odcienie czerwieni, pomarańczu, a także złota. 

Surowe deski są doskonałe do nieruchomości w stylu ludowym, góralskim, a także domów rustykalnych i o charakterze śródziemnomorskim, które stawiają na silny związek z tradycją i naturą.

Ogrodzenia drewniane – funkcjonalność

Płoty z drewna zapewniają doskonałą izolację i wysoki stopień prywatności. Deski bowiem można ułożyć bardzo ścisło obok siebie lub z zachowaniem niewielkich odstępów. Jest to rozwiązanie polecane w szczególności do nieruchomości znajdujących się w pobliżu ruchliwych ulic, chodników, a także w sytuacji, gdy odległość od domu sąsiadów jest niewielka.

Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest także ochrona przed hałasem. Ogrodzenie drewniane o dużej gęstości ułożenia desek tłumi dźwięki ulicy, co zwiększa komfort odpoczynku w ogrodzie i przed domem.

Przy zastosowaniu wyższych płotów zmniejsza się także ilość kurzu, pyłu i spalin, które mogą przedostawać się z otoczenia zewnętrznego.

Ogrodzenie drewniane zmiennym jest

Kolejną zaletą płotu z naturalnych desek jest możliwość zmiany kolorystyki i dopasowywanie jej do kolejnych aranżacji. Wystarczy dobrać odpowiedni lakier impregnujący i pokryć nim całe ogrodzenie drewniane, aby zaledwie w jeden dzień zmienić całkowicie jego wygląd.

Czynność ta – podobnie jak konserwacja – jest niezwykle prosta i właściwie każdy właściciel nieruchomości może wykonać ją we własnym zakresie.  Pozwala to na renowację ogrodzenia szybko i bez zbędnych nakładów finansowych.  

Ogrodzenia drewniane – cena

Jeszcze do niedawna była to jedna z tańszych opcji dostępnych na rynku. Obecnie jednak, wysoka estetyka, a także znacznie lepsza technologia produkcji spowodowała zmianę sytuacji.

Nadal jednak ogrodzenia drewniane charakteryzuje duża różnorodność pod względem zastosowanych rozwiązań, które przekładają się na cenę. To powoduje, że można dopasować ostateczny koszt do możliwości budżetowych. 

Na finalne wydatki wpływa nie tylko  sama powierzchnia działki, ale także:

  • rodzaj użytego drewna – najtańszy jest rodzimy świerk, najdroższy, a jednocześnie bardziej wytrzymały – dąb;
  • ilość metrów bieżących surowca, która wynika z wielkości działki oraz gęstości i sposobu ułożenia desek;
  • rodzaj uzbrojenia – drewno nie powinno przylegać bezpośrednio do gruntu, gdyż prowadzi to do jego szybkiego zniszczenia;
  • rodzaj elementów łączeniowych – im lepsza jakość materiałów, wytrzymałość na obciążenia i trudne warunki atmosferyczne, tym koszt jest wyższy.

Jaki rodzaj drewna wybrać

Zaczniemy od tych, których należy unikać jak ognia. Z pewnością jest to brzoza, lipa i jawor. Są to gatunki niezwykle kruche i mało odporne na trudne warunki atmosferyczne, a tym samym stosunkowo nietrwałe.

Lepiej postawić na rodzimy: dąb, olchę, sosnę i  świerk. Takie ogrodzenia drewniane przetrwają nawet kilkadziesiąt lat.  

Ciekawe są także płoty z drewna egzotycznego, które jest bardziej wytrzymałe niż gatunki dostępne w naszej szerokości geograficznej. Jest jednak dużo droższe ze względu m.in. na koszty produkcji i transportu, dlatego nadal nie cieszy się dużą popularnością.

Ogrodzenia drewniane – konserwacja

Jest to element, który martwi wielu inwestorów. Tymczasem nie taki diabeł straszny, jak go malują.

 Impregnacja, owszem jest konieczna, gdyż bez niej drewno szybko traci swój atrakcyjny wygląd, jest podatne na pleśń, mech, a także niszczycielskie działanie korników. Wystarczy jednak systematyczne działanie, aby temu zapobiec. Wówczas ogrodzenie drewniane zachowa swój estetyczny i elegancki wygląd nawet przez kilkadziesiąt lat.  Impregnacja chroni przed wilgocią. Płot nie nasiąka wodą, nie puchnie, a następnie nie pęka.Deski odzyskują swój pierwotny kolor, a usunięty mech i pleśń nie szpeci i nie powoduje dalszej degradacji.

Płot z desek drewnianych można zabezpieczyć samodzielnie. Na rynku istnieje bogata oferta produktów dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej, które kupić można właściwie od ręki. Impregnacja jest prostą czynnością, zajmującą  maksymalnie dwa dni w zależności od wielkości płotu. 

Jak często ją wykonywać?

Ogrodzenie drewniane powinno się zabezpieczać przynajmniej raz na 3 lata. 

Dla kogo ogrodzenia drewniane

Właściwie są idealne dla każdego, kto ceni elegancję, a w aranżacji stawia na naturalny wygląd. Deski podkreślą rustykalny, ludowy i śródziemnomorski styl nieruchomości. Wpisują się doskonale w domy położone w otoczeniu zieleni np. w lasach. Są też rewelacyjną propozycją dla działek rekreacyjnych, gdzie uwypuklą ich relaksacyjny charakter. 

Ogrodzenia drewniane to nie archaizm. To tradycja i elegancja ujęta w nowoczesną formę o wysokiej jakości. Ich popularność utrzymuje się na stałym poziomie, a fani naturalnych rozwiązań nie postawią na nic innego. 

Dzisiaj przybliżyliśmy najważniejsze zagadnienia. Jeśli masz dodatkowe pytania, na które nie znalazłeś odpowiedzi w tym wpisie, skontaktuj się z nami. Wyjaśnimy wszelkie wątpliwości, podpowiemy, doradzimy, a jeśli będzie taka potrzeba, przyjedziemy, bezpłatnie wymierzymy działkę i prześlemy kosztorys.